Jest wiele powodów!

Kilka powodów, dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego:

  1. Jako język ojczysty język niemiecki jest niekwestionowanym numer 1 w Europie i Unii Europejskiej. Dla ponad 100 Milionów jest językiem ojczystym.
  2. Według danych UE z 2020r dla 20% obywateli UE niemiecki jest językiem ojczystym. Dodatkowo 10% deklaruje znajomość niemieckiego jako język obcy. (Dla porównania angielski dla 13% jest językiem ojczystym, a francuski dla 12%)
  3. Poza Niemcami, Austrią, Szwajcarią, Luxemburgiem i Lichtensteinem w częściach niektórych krajów mówi się po niemiecku: Belgia, Francja, Włochy. 
  4. Wymiana handlowa. Do żadnego kraju na świecie nie eksportujemy i z żadnego nie importujemy więcej. Przykładowo w 2019r do Niemiec wyeksportowaliśmy towary za 65 miliardów. Do drugiej w ranking Anglii za 14 miliardów. Widać przepaść. Import to 51 miliardów a do Chin, które były na drugim miejscu w naszym imporcie – 29 miliardów. 
  5. Badania rynkowe pokazują, że znajomość języka niemieckiego statystycznie oznacza większe zarobki. 
  6. Niemiecki należy jak angielski do języków germańskich. A sporo słów, zwrotów, przysłów w języku polskim ma niemieckie pochodzenie. Tańczyć, malować, drukować, cukier, blacha, cegła, dach, pech, szyba rura itd. Fajnie co? A fajnie pochodzi od niemieckiego „fein”. 
  7. Jest to język internetu. Po angielskim na drugim miejscu na świecie jest właśnie niemiecki – 8% stron internetowych na świecie jest po niemiecku. 
  8. Praca. Wpisałem w wyszukiwarce portalu pracuj.pl różne języki i za angielskim na drugim miejscu jest właśnie wymagana znajomość niemieckiego. 
  9.  I na koniec argument ogólny za nauką języka obcego. Zdrowotny argument. Sławny niemiecki neurobiolog i psychiatra Manfred Spitzer na wykładzie w Feldbach:„Wenn Sie zwei Sprachen sprechen …… kriegen Sie Demenz fünf Jahre später. Einfach 2 Sprachen können, heißt 5 Jahre später Demenz kriegen.Und zwar egal ob Alzheimer-Demenz oder Multiinfarktdemenz oder andere Demenzformen”47 minuta: https://www.youtube.com/watch?v=NR-KPZEL3Aw&t=3613s

Właśnie dlatego, ale pewnie są i inne powody, warto uczyć się niemieckiego!