10 najlepszych stron do darmowej nauki języka niemieckiego

Najlepsze strony do nauki niemieckiego.

10 najlepszych stron do nauki niemieckiego. Dlaczego akurat te strony? Czerpię tu ze swojego doświadczenia jako lektor języka niemieckiego. Z tych stron korzystałem, korzystam, albo moi kursanci chętnie korzystają. Jest to zatem mój subiektywny przegląd najlepszych stron do nauki języka niemieckiego. Ważna informacja: strony te są darmowe. Kolejność jest czysto przypadkowa:

1. Deutsche Welle

Bardzo obszerna darmowa oferta materiałów do nauki. Znajdziemy tu artykuły na różnych poziomach, filmiki, podcasty. Różne poziomy zaawansowania, od a1 do c2. Zalety: masa materiałów, często uzupełniane. Wady: brak tłumaczeń na polski, tematyka materiałów często się powtarza.

2. Goethe Institut

Portal zarządzany prze Instytut Goethego. Poza nauką języka niemieckiego znajdziemy na tej stronie również informacje kulturoznawcze pożyteczne podczas poznawania Niemiec. Zalety: bardzo dużo materiałów. Wady: niektórzy twierdzą, że strona jest mało przejrzysta.

3. ard.de i zdf.de

Czyli niemiecka publiczna telewizja: jedynka i dwójka. Większość audycji nadawanych w telewizji możemy też tu obejrzeć. Mamy też dostęp do archiwów. Świetne by się osłuchać z niemieckim. I można wybrać tematykę, audycję która nas interesuje. Nie musimy się logować, bezpłatnie. Zalety: w dowolnej chwili możemy sięgnąć po autentyczne teksty z mediateki nadawcy. Wady: raczej dla zaawansowanych, początkujący czasami się zniechęcają.

4. quizlet.com

Strona internetowa i aplikacja mobilna. Trzeba się zalogować by tworzyć własne fiszki w formie elektronicznej, albo korzystać z zasobów stworzonych przez innych użytkowników. Istnieje możliwość włączenia wymowy. Skuteczne, polecam! Zalety: wymowa, dobra metoda na powtarzanie słownictwa, można tworzyć własne zestawy. Wady: jest to jedynie nauka słownictwa. Nie ma tu oczywiście gramatyki, dłuższego słuchania i artykułów.

5. memrise.com

Strona internetowa przede wszystkim do nauki słówek. Ogromne zasoby na różnych poziomach. Darmowe logowanie. Słownictwo uporządkowane według poziomów, ale też tematycznie. Możliwość używania jako aplikacji na smartfonie. Zalety: wymowa, dobra metoda na powtarzanie słownictwa. Wady: jest to jedynie nauka słownictwa. Nie ma tu oczywiście gramatyki, dłuższego słuchania i artykułów.

6. leo.org

Jest to darmowy internetowy słownik. Ma wersję polsko-niemiecką, ale polecam parę angielsko-niemiecką jeżeli ktoś zna angielski. Znajdziemy tu też sporo przykładów na użycie wpisanego przez nas słowa. Możemy też odsłuchać wymowę słowa. Na forum pod danym słowem można zadawać pytania. Zalety: bardzo zasobny słownik niemiecko-angielski. Wady: słownik polsko-niemiecki jeszcze nie zgromadził imponującej liczby słów.

7. myspass.de

Darmowa strona do oglądania niemieckich audycji, seriali komediowych. Pastewka, Stromberg, TvTotal itd. Bez logowania, całkowicie bezpłatnie. Zalety: darmowe oglądanie niemieckich programów satyrycznych w całości, całych sezonów. Wady: jedynie audycje satyryczne. Raczej tylko dla zaawansowanych (choć początkujący przecież też może się osłuchać).

8. drugijezyk.pl

No i tutaj nie będę obiektywny. Świetna strona zawierająca artykuły i filmy z przygotowanym słownictwem na rożnych poziomach. Znajdziemy tu również muzykę jak i dział popularnych potocznych słówek/zwrotów. Zalety: same. Wady: brak. A jak mam inaczej skomentować własną stronę?

9.youtube.com

To już kwestia naszej inicjatywy, czy nam się będzie chciało coś poszukać. A jest tego naprawdę dużo. Są autentyczne niemieckojęzyczne filmiki, ale też specjalnie dla uczących się uproszczone i mniej naturalne treści. W dziale „filmy po niemiecku” na drugijezyk.pl podałem wiele przykładów zarówno tych pierwszych jak i tych drugich. Zalety: możemy włączyć podpisy. Ogromne zasoby. Wady: podpisy często wątpliwej jakości.

10. duden.de

Jak to, zwykły słownik na tej liście? Tak, ponieważ „Duden” to najwyższa instancja jeżeli chodzi o język niemiecki. Jeżeli mamy wątpliwości (a różne słowniki internetowe bardzo często się mylą) to warto się upewnić właśnie na duden.de. Tam też znajdziemy przykłady użycia słowa, wymowę, informacje o popularności danego słowa. Dobre również dla bardziej zaawansowanych uczniów, ponieważ lepiej przeczytać po niemiecku definicję danego słowa, zamiast tylko spojrzeć na polskie tłumaczenie – po prostu się przy okazji więcej nauczymy. Zalety: nigdy nie znalazłem tam błędu. Wady: nie każdemu będzie odpowiadało, że jest to słownik niemiecko-niemiecki.

Stron związanych z nauką niemieckiego jest wiele. Jeżeli jakąś niesłusznie pominąłem, to proszę o sugestie w komentarzach. Oczywiście nie znam wszystkich stron, ale dość często można napotkać w internecie strony służące do reklamy nauczyciela. Zazwyczaj te strony nie mają wystarczająco wiele materiałów bym mógł je zaliczyć do stron pomagających w samodzielnej nauce języka a poza tym czasami pokazują marną znajomość niemieckiego twórcy strony. Był to mój subiektywny przegląd dobrych a właściwie najlepszych darmowych stron do nauki niemieckiego.