Strona bierna z czasownikiem modalnym.

Czasowniki modalne nie mają odrębnej formy w stronie biernej jednak istnieją zdania w stronie biernej z czasownikami modalnymi. W zdaniach takich czasownik modalny występuje na drugim miejscu a na końcu zdania dwa czasowniki. Pierwszy to czasownik właściwy w czasie przeszłym (Partizip 2 nazywany również Perfekt) oraz drugi to „werden” w bezokoliczniku:

Das Haus muss gebaut werden.

Der Kranke kann heute nicht besucht werden.

Die Arbeit muss bis morgen gemacht werden.

Strona bierna funkcjonuje z czasownikami modalnymi również w czasie przeszłym. I to aż w trzech czasach: Präteritum, Perfekt i Plusquamperfekt i wszystkie one są zazwyczaj przerabiane w gramatykach w Polsce. Jednak jeżeli przeciętnego Niemca zapytamy o te ostatnie dwa z wymienionych to najprawdopodobniej stwierdzi, że jeszcze nigdy w życiu takich zdań nie tworzył. Popularne zatem jest jedynie użycie czasowników modalnych w czasie przeszłym Präteritum:

Das Haus musste gebaut werden.

Der Kranke konnte heute nicht besucht werden.

Die Arbeit musste bis morgen gemacht werden.

Widzimy zatem, że zdania te różnią się od zdań w stronie biernej w czasie teraźniejszym tym, że czasownik modalny jest w czasie przeszłym a reszta zdania pozostaje taka sama.

3 czasowniki obok siebie? Tak, tak może się zdarzyć kiedy mamy przykładowo spójnik, który wymaga szyku końcowego, czyli wstawienia wszystkich czasowników na końcu zdania:

Ich weiß, dass das Haus gebaut werden muss.

Ich spare, weil meine Wohnung renoviert werden muss.

Czyli ostatnie trzy miejsca to wówczas czasownik właściwy w czasie przeszłym, czasownik „werden” w bezokoliczniku i odmieniony czasownik modalny na samym końcu.

Zadanie 1

Przekształć zdania ze strony czynnej na stronę bierną w czasie teraźniejszym

  1. Der Mechaniker muss das Auto reparieren.
  2. Wir sollen die Aufgabe bis Mittwoch machen.
  3. Man kann diese Butter in diesem Geschäft nicht kaufen.
  4. Wir können unsere Eltern nur am Wochenende besuchen.
  5. Man darf hier nicht rauchen.
  6. Ich muss die E-Mail noch heute schicken.
  7. Ich soll die Hexe heute vom Flughafen abholen.
  8. Peter kann diese Aufgabe nicht lösen.
  9. Ich muss meinen alten Wagen verkaufen.
  10. Frau Wagner muss den Vertrag nicht unterschreiben

Antworten

1.Das Auto muss vom Mechaniker repariert werden. 2. Die Aufgabe soll bis Mittwoch gemacht werden. 3. Diese Butter kann in diesem Geschäft nicht gekauft werden. 4. Wir können unsere Eltern nur am Wochenende besuchen. 5. Hier darf nicht geraucht werden. 6. Die E-Mail muss noch heute geschickt werden. 7. Die Hexe soll heute von mir vom Flughafen abgeholt werden. 8. Diese Aufgabe kann von Peter nicht gelöst werden. 9. Mein alter Wagen muss von mir verkauft werden. 10. Der Vertrag muss von Frau Wagner nicht unterschrieben werden.

Możesz zadać pytanie odnośnie niemieckiej strony biernej z czasownikami modalnymi.